Co warto wiedzieć na temat nowoczesnej stomatologii - Dla stomatologów

Implantolog Bytom

Usługi dentystyczne z zakresu endodoncji

Endodoncja stanowi szeroki dział stomatologii zachowawczej, która zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem ubytków spowodowanych próchnicą zębów. Endodoncja jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się leczeniem kanałowym zę

Co warto wiedzieć na temat nowoczesnej stomatologii - Dla stomatologów Implantolog Bytom
bów. Gabinet stomatologiczny bardzo często zajmuje się przeprowadzaniem zabiegów dotyczących stomatologii zachowawczej, w tym także endodoncji. Leczenie kanałowe zębów bywa nazywane inaczej leczeniem endodontycznym. Leczenie kanałowe zębów przeprowadza się w sytuacji, gdy zainfekowane przez próchnicę zostały głębiej położone tkanki zęba, takie jak miazga, komora i korzenie zęba. Dentysta przeprowadza leczenie kanałowe za pomocą specjalnych narzędzi, a sam zabieg polega na usunięciu zainfekowanej tkanki, wyczyszczeniu powstałych przestrzeni oraz wypełnieniu ich odpowiednim materiałem. Współcześnie przy leczeniu endodontycznym korzysta się z tak zwanej stomatologii mikroskopowej, czyli przeprowadza się zabieg z pomocą mikroskopu. Leczenie kanałowe zębów jest bardziej inwazyjnym zabiegiem niż zastosowanie zwykłego wypełnienia, dlatego warto regularnie chodzić do dentysty, żeby uniknąć konieczności wykonania leczenia endodontycznego.


Pochodzenie słowa dentystyka

Etymologia to inaczej dziedzina językoznawstwa zajmująca się pochodzeniem danych słów w języku. Słowo stomatologia, tak samo jak wiele innych słów, posiada swoją własną etymologię, czyli pochodzenie. Stomatologia jest słowem wywodzącym się ze starożytnej greki z połączenia takich słów, jak stoma oznaczającego usta oraz logia oznaczającego naukę. Stomatologia jest więc nauką o ustach, czyli nauką o całej jamie ustnej i jej okolicach. Dentystyka z kolei wywodzi się z łaciny, w której dens oznacza ząb. Ze słów stomatologia oraz dentystyka utworzono nazwy zawodów, takie jak stomatolog oraz dentysta. Współcześnie lekarz dentysta oraz lekarz stomatolog posiadają taki sam zakres uprawnień, a nazwy te mogą być używane naprzemiennie. Wcześniej jednak dentysta posiadał mniejszy zakres wiedzy i przeprowadzania zabiegów, niż stomatolog. Od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej nastąpiło ujednolicenie tych tytułów i obecnie osoby kończące studia dentystyczne otrzymują tytuł lekarza dentysty, który posiada takie same uprawnienia jak stomatolog.


Czym zajmuje się ortodoncja

Ortodoncja jest jedną z wielu specjalizacji stomatologicznych, której głównym przedmiotem zainteresowania jest leczenie wad zgryzu. Ortodoncja jest drugą ze specjalizacji stomatologicznych, których ukończenie jest wzajemnie uznawane przez kraje Unii Europejskiej. Lekarz dentysta, który zajmuję się leczeniem wad zgryzu poprzez używanie odpowiednich aparatów stomatologicznych, jest nazywany ortodontą. Leczenie ortodontyczne ma głównie cel zdrowotny, przywracając właściwe funkcjonowanie zgryzu, jednak cel estetyczny leczenia także jest istotny dla wielu pacjentów. Leczenie ortodontyczne, polegające na noszeniu odpowiedniego aparatu ortodontycznego na zęby, może być przeprowadzone w każdym wieku. Gabinet stomatologiczny może specjalizować się w przeprowadzaniu leczenia typowo ortodontycznego, dlatego często można znaleźć gabinety ortodontyczne. Ortodoncja poza samym leczeniem zajmuje się także profilaktyką wszelkich wad zgryzu, zwłaszcza u dzieci. Leczenie ortodontyczne mające na celu przywrócenie właściwego zgryzu jest procesem długotrwałym.


Kiedy stosuje się wypełnienie zęba

Stomatologia zachowawcza jest jedną z wielu specjalizacji stomatologicznych, a jej głównym zadaniem jest profilaktyka oraz leczenie próchnicy zębów. Gabinet stomatologiczny oferuje leczenie próchnicy zębów za pomocą wypełnienia oraz leczenia kanałowego. Wypełnienie zęba jest najprostszą metodą leczenia próchnicy, jeśli tylko infekcja nie dotarła do miazgi zęba. Wypełnienie zęba, potocznie zwane plombą, jest specjalnym materiałem odbudowującym tkanki zęba. Dentysta stosuje wypełnienie do odbudowy tkanek utraconych na skutek próchnicy lub innych uszkodzeń. Materiały wykorzystywane do bezpośrednich wypełnień ubytków muszą być wysokiej jakości, dzięki czemu wypełnienie jest znacznie trwalsze. Dobry dentysta stosuje wysokiej jakości materiały do wypełnienia utraconych tkanek na skutek próchnicy zębów. Jedną z najczęstszych przyczyn wizyt w gabinecie stomatologicznym jest infekcja próchnicza, a najczęściej wykonywanym zabiegiem jest właśnie wypełnianie ubytków próchniczych odpowiednim materiałem.



© 2019 http://dla-stomatologow.kwiaciarniaart-dd.com.pl/