Poradnik o stomatologii - Dla stomatologów

stomatolog cieszyn

Czym zajmuje się stomatolog?


Stomatologia jest jednym z wielu działów medycyny, którego zadaniem jest diagnozowanie, leczenie oraz zapobieganie chorobom jamy ustnej i zębów. Stomatolodzy zajmują się także problemami występującymi z żuchwą oraz stawami skron

Poradnik o stomatologii - Dla stomatologów stomatolog cieszyn
iowo-żuchowowymi. Stomatologia dzieli się na różne kategorie i specjalności, jest to bardzo szeroki dział medycyny. Również osoby wykonujące ten zawód specjalizują się w innych problemach, dlatego ważne jest udanie się odpowiedniego lekarza z danym problemem. Poza rozwiązywaniem problemów zdrowotnych związanych z zębami i z jamą ustną wielu stomatologów zajmuje się także zabiegami profilaktycznymi oraz czysto estetycznymi. Stomatologia jest dość rozległą dziedziną, mającą różne specjalności pozwalające ją uporządkować.


edytuj kod- opis z Wikipedii

Nerw żuchwowy oddaje gałąź (n. zębodołowy dolny), która kieruje się ku dołowi, pomiędzy mięśniami skrzydłowymi w kierunku otworu żuchwy by w kanale żuchwy oddać gałązki zębodołowe tworzące splot zębowy, którego gałązki zębowe odżywiają zęby.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka


Na prawidłowy zgryz składają się takie

Zęby człowieka (łac. dens – ząb, l.mn. dentes) – złożone, twarde twory anatomiczne w jamie ustnej. Stanowią element układu trawienia służąc do odgryzania kęsów i rozdrabniania pożywienia.


Zęby człowieka charakteryzują się: difiodontyzmem (fizjologicznie występują zęby mleczne i zęby stałe), tekodontyzmem oraz heterodontyzmem.


Dziecko o pełnym uzębieniu mlecznym ma 20 zębów (10 w żuchwie i 10 w szczęce) – 8 siekaczy, 4 kły i 8 trzonowców. Jego wzór zębowy można więc przedstawić następująco:


Siekacze służą do odgryzania kęsów, kły do chwytania, przytrzymywania i rozrywania pokarmu, a przedtrzonowe i zęby trzonowe do jego miażdżenia i rozcierania ułatwiając również tym samym kontakt α-amylazy z pokarmem.


Oprócz wzoru zębowego zęby człowieka charakteryzuje zgryz. Prawidłowo wszystkie zęby są ułożone w odpowiedniej kolejności i w specyficznej wzajemnej relacji gwarantującej najlepsze pełnienie przez nie swej funkcji przy jak najmniejszym wysiłku oraz obciążaniu narządu żucia (stawów i mięśni). Na prawidłowy zgryz składają się takie czynniki jak nagryz pionowy, nagryz poziomy, symetria łuków zębowych i inne.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka



© 2019 http://dla-stomatologow.kwiaciarniaart-dd.com.pl/